UO & Drd Online

Informace

Odkazy

Manawydan - Ultima Online - československý shard

SunLight CMS - open source redakční systém zdarma RadstaR - Ultima Online Builder

SphereCommunity ServUO - Ultima Online Emulation

Discord

O Eranově - Úvod

Kategorie: Web

Asi nejdříve by bylo dobrý si říct něco o Dračím Doupěti a také něco o Ultimě Online. Ne každý zná jedno, nebo druhé a možná se najde i člověk, který nezná ani jedno. Dračí doupě (dále jen Drd) , je to vlastně stolová hra. Jeho historie sahá docela daleko. Někam k padesátým létům, kdy se začalo formovat pár lidí, kteří uvažovali o něčem podobném. Ale první počiny tuším byly sepsány do pravidel v sedmdesátých letech minulého století. Což se ale nikde nedočtete. Zde jen doplním, velkou inspirací byl Tolkien. Zcela první sepsaná pravidla D&D byla až v osmdesátých letech. Také se liší česká pravidla od amerických a také anglických. Jejich texty byly knihy v kožených vazbách a obsahem i 500 stran. Byl to tehdy velký počin. U nás, jak se dočtete v článku, to nebylo možné.

Ale nejlepší bude, když si ten článek přečtete sami, jak Martin Klíma s kolegy studenty založil Altar a napsali nová pravidla nové hry v tehdy postkomunistickém Československu. Odkaz je zde: Článek o Dračím Doupěti.

Dnes je Altar v likvidaci. Martin Klíma je padesátník a pracuje na jiných projektech. A nutno říct, na dobrých věcech. Ať už dělal deskové hry nebo počítačové, docela mu to vychází. Více se o něm dočtete zde: Martin Klíma. Dnes je Výkonným producentem ve společnosti Warhorse Studios, která má na svědomí s Vávrou Kingdom Come, velmi úspěšnou 3D hru z období českého středověku.

Co se týká Altaru, ano stránky stále fungují. Ale podle obchodního rejstříku byl změněn název na ALTAR s.r.o. v likvidaci. Proto se nám zřejmě nepodařilo je oslovit. Na email nereagovali. Navíc Martin Klíma s Altarem už nemá nic společného.

Ale co je vlastně Drd? Je škoda, že vám nemohu ukázat dobrý obrázek, vyfocených lidí sedících u stolu, kteří mají svoji cínovou figurku, dvě kostky, deník, poznámky, hafol jídla a pití a zadumanou hlavu nad příběhem. Ale mohu vám ukázat aspoň pár fotek z internetu, aby jste si mohli udělat aspoň nějakou představu. Když jsme Drd začínali hrát, tak ještě neexistoval facebook, internet a počítače byly v plenkách. Tak jsme se nefotili.

Poznámka od Golfina: Původně jsem zde chtěl umístit obrázky z hraní Dračího Doupěte, ale porušoval bych autorská práva. Tak jsem je vymazal.

V zásadě jde o to, že sedíte u stolu. Máte nahozenou svoji vlastní postavu a rasu. K ní potřebujete kostky (1k6 a 1k10), tužku, papír a svůj deník postavy (ve kterém jsou definovány vlastnosti a vybavení této postavy). A pak máte hlavně jen a jen svoji inspiraci a myšlenku, jak s touto postavou zacházíte a hrajete. Celé hře vévodí PJ, což je zkratka - Pán Jeskyně. On celou hru řídí. On vymýšlí příběh světa a dění kolem. On staví pomyslně stavby a vytváří další bytosti onoho prostředí. Vše je ale pouze v hlavách účastníků a v poznámkách, který pokud si dotyčný nenapíše, má smůlu když si to nebude pamatovat. Protože, Pj má vždy pravdu a on si vždy pamatuje. A poslední věc, kterou sice úplně nepotřebujete, ale v celém světě a obzvláště u nás v ČR je velmi rozšířená, je cínová figurka své postavy. Toto téma později rozepíšu, protože je to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl spojit UO a Drd dohromady. Ale co to je, ta cínová figurka? Kdybych vám měl říct, kolik jsem za ty roky investoval do figurek, asi bych to nedokázal odhadnout přesně. Ale okolo 10 ti tisíc korun to bude. Ale opravdu je ta doba dlouhá přes 25 let. Nicméně, pro mě to má velikou osobní hodnotu, a asi i finanční, pro jiné. Jenže, víte, ta cínová figurka hráči Drd pomáhala vžít se do role své postavy. Bylo to něco, co jak hráč, tak PJ respektoval a naopak rád využíval ke hře. Má to své kouzlo, které je nezapomenutelné. Tady je dobré se zmínit, kdo u nás byl výrobcem. Altar oslovil tehdy v devadesátých letech jedny manžele, kteří vyráběli cínové vojáčky. Jejich Firma se takto i jmenovala - Cínový vojáček. Pro Altar bylo vyrobeno mnoho druhů postav a dalších NPC, včetně zvířat. Já si osobně myslím, že jsou daleko lepší, než zahraniční výroba. I když ne vždy, taky jsem našel lepší kousky. Cínový vojáček dnes už neexistuje. Už tehdy, tito manželé byly staří. Několikrát jsem se s nima setkal v jejich krámku v Praze. Pak mi paní jednou řekla, že končí, že už jsou staří. V každém případě, za všechny hráče a pídžeje Drd, pochvala pro Cínového vojáčka. Bez nich by tady nebylo to kouzlo této hry. Omlouvám se, že neznám jména těchto manželů, chodíval jsem k nim jako zákazník a vždy něco koupil. Ale na jméno jsem se nikdy nezeptal.
Mimochodem, od záčátku mám v plánu nafotit cínové figurky a dát je do artů jako sochy. Aby byly viděny v UO.

Tak to je Dračí doupě. když to shrnu, máte hlavně svoji hlavu a mysl a podle toho jednáte. Vše se odehrává když to řeknu obrazem, nad stolem visícím jakémsi fluidu, kde se odehrává děj světa. Každý sedící přidá svůj příběh a jednání. To je Drd. Samozřejmě aby v tom nebyla úplná anarchie, byly sepsány právě nějaká pravidla, podle kterých se PJ a hráči chovali. Ale ne vždy byla tato pravidla striktně dodržována, tady to hlavně záleží na PJ, který řeší svůj svět a k tomu si pravidla upraví, nebo též doplní. Ale v zásadě je to koncept, kde to funguje a lidi mají radost s prožitku. A o tom je Drd, o prožitku, hry na svoho hrdinu. Mohu vám říct, když po třech letech uděláte chybu a vaše postava umře, fakt se z toho dlouho dostáváte. Taková je to hra. Nebo i z druhé strany, hráč zabije pídžejovi jeho nějakou postavu, která může být oblíbená, nebo i nemusí, Pj taky není skript a docela to oplakává. Stalo se mi to několikrát, jako PJ. Hustý to je, to vám povim.

No a nyní se dostáváme k Ultimě Online. Dále jen UO. Co to je UO, kdy vznikla tato hra a jaká je její hstorie? také je to velmi zajímavé. předně, UO je první MMo hra vytvořená na světě v grafické podobě. Do té doby byly pouze textové hry. Ale tehdejší studio OSI, Plný název Origin Systems. No nejlepší bude, když si to sami přečtete. jejich historie je zajímavá a plná zvratů. Odkaz zde: OSI.

Nicméně, UO vznikla někdy v roce 1997. Byla to první hra, kde se online setkávali lidé v grafickém prostředí. Pamatuji si, kdy jsme cca v roce 2003 debatovali v hospodě a kamrád nám o ní vyprávěl. tehdy jsme byly nadšení tím, že si v tomto prostředí můžete nasekat dřevo, nakopat železo, postavit dům nebo ochočit draka. prostě něco, co hráč dračího doupěte prostě potřebuje. Rok s rokem se sešel a ten kamarád a já jsme si koupili Ultima Online Renaissance Third Down. tehdy vyšla na nějakých 700,- Kč. Internet byl hodně pomalej. Logli jsme na kelevar, první šard, který jsme viděli na googlu. rychlost netu jsme měli 5 MB od T-Mobile. Dost často to padalo. Ale i přes to to byla velká věc a zábava. prostě jsme byly nadšení. A ano, to co ten kamarád povídal v té hospodě, byla pravda. A nejen to. Dodnes Uo řeším, i když ne jako hráč. Takže, co to ta UO vlastně je za hra?

Máte postavu, která je zasazena do určitého světa. S tou postavou můžete dělat co chcete. Samosebou dle pravidel danného šardu. Oproti Drd je zde velký rozdíl, je to Online hra, kdy není nad stolem to pomyslné fluidum, ale vy tu podobu cínového výtvoru vidíte na monitoru v nějakém zalesněném prostředí. je to grafická hra. Dále je to hra, kde si rozvíjíte nějaké dovednosti. tady bych řekl, je jediná svého druhu a zatím nebyla žádnou hrou MMO nebo Statickou překonána. I když náznaky jsou. Ale tak masivní systém dovedností, kdy si můžete rozvíjet takřka co chcete, to žádná hra na světě nemá. A s tím souvisí též dovednosti boje. tato hra není pouze hráč proti systémové příšeře (PvM), ale také hráč versus hráč (PvP). Poměrně dost free šardů vzniklo přímo jako PvP projekty. Nicméně, PvP je ošemetná věc. Když si vezmu například Diablo, kde se PvP zvrhlo a ukázalo charaktery hráčů více v tom špatném světle, v ultimě tomu není jinak. Většina PvP hráčů zabijáků, kilerů, jinými slovy PK (pékáček) ničilo a ničí hru ostatním lidem. Bohužel toto je daň internetu. Ale je na správcích serveru, jak toto koordinovat a eliminovat. jde to, i když to není jednoduché. Je to jeden aspekt UO, MMO hry. Který k tomu patří. Ale UO není jen o PK a prasení. Je i o dobré zábavě a tvoření. Vlastně vám mohu říct jednu zkušennost z Kelevaru. Kdy jsem po týdnu hraní přestal vlastně hrát, a začal dělat akce. Uskutečnil jsem ples. Což ani tak není podstatný, ale co je zajímavé, je že šéf tehdejších PK, kteří měli své sídlo v Delucii mě přijal, tedy mou postavu a rozmlouvali jsme spolu. Tehdy to byl dost riskantní počin a výjmečná záležitost. Většina hráčů PKáčka neměla ráda a fakt, že nějaká persona jde dobrovolně do Delucie, tam hovoří s náčelníkem vrahů a on ji v míru propustí a poskytně ochranu, to hodně lidí překvapilo a nechápali to. A to je také Ultima. Rozvýjíte tam vztahy. Jen ne jako v doupěti, ale s cizími lidmi pod svojí postavou. Tady musím říct jednu věc. Vy na MMO hře nevíte, kdo za tím počítačem sedí. Je to chlap, je to ženská, má mírumilovné cíle, nebo to bude hajzl? Nikdy to nevíte, i když s dotyčným dva roky sedíte u jednoho stolu v UO, nebo chodíte do dungů. To je internet. Zde se mohu vlastně zmínit i o jednom zajímavém projektu, Second Live. Tam to bylo velmi rozšířené, akorát tento prokejt byl původně primárně zaměřen na vývoj počítačových grafik, programů atd. Ale je to stejné. UO a jiná prostředí je jen program, s grafickou nadstabou, kdy komunikujete s jiným uživatelem tohoto prostředí. A to je to zajímavé. Ale taky velmi někdy frustrující. Ultima dnes už dávno není jen hra. je to, nebo spíš jednu dobu býval, komunikační kanál. Dnes, ač s podivem stále fungují OSI servery a také free šardy. Možná právě proto, že byla první a hlavně proto, že má svůj jedinečný systém života, dovedností a boje. To nikdy nebylo překonáno. Mimochodem Richard Garriott, zakladatel OSI, stále UO hraje. Jejich rodina je velice zajímavá. Jeho otec byl kosmonaut a on sám se tomu také věnoval. Proto možná dali název této hře - Ultima. Protože to vesmír jménem Ultima je nanejvýš vystižný.

A to je zatím všechno. O tom, proč Dračí Doupě a proč Ultima Online a o tom, jak si jsou tyto hry velmi podobné se rozepíši v druhém díle o Eranově.cz.

Komentáře rss

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.